מגמות מרכזיות לעתיד בתחום התיירות

השנים האחרונות היו מושפעות באירועים דרמטיים על העולם בכלל ובתוך כך גם על תעשיית התיירות העולמית.
עשור של צמיחה הפך באחת לשפל בכלכלה העולמית , גידול באבטלה, פחד מפני טרור מתגבר ועוד.
אחד מהגורמים המשפיעים ביותר על ביקושים בתחום התיירות הנו ודאות כלכלית. ענף התיירות בארץ ובעולם יכול לכל מפגע בטחוני ומצד שני רגיש במיוחד למדדים הכלכליים.
אי הבהירות הכלכלית גררה מיד ירידה בביקושים בתחום התיירות.
באופן מפתיע או שלא, אחד הערוצים בו לא ירדו הביקושים בתיירות הינו  האינטרנט, הערוץ היחידי בענף אשר המשיך במגמת התחזקות גם בשיאי השפל בהם כלל הערוצים בענף ידעו נסיגה.

התחזקות הערוץ האינטרנטי בתחום התיירות קשור במגמות שיפורטו להלן הנובעות גם מהמשבר הכלכלי השלכותיו והיציאה ממנו.

הקשר בין ערך המוצר והשירות למחיר הנכון משתכלל בעוד שבעבר היו כלים מעטים שיכלו לאמוד ולהגדיר את המתאם בין ערך השירות למחיר נכון ,הרי שבאמצעות מדיות חברתיות מתפתחות , שיתופי תוכן בין הצרכנים בפורומים וברשתות חברתיות על ידי החלפת דעות וביקורות מתפתחים ערוצים חדשים המשפיעים על החלטות הקנייה והגדרת הערך הכלכלי של השירות .
שימוש גובר בהתקנים ניידים (מחשבים, סלולרים חכמים מבוססי מיקום) בתיכנון הנסיעה\טיול ובביצועם .
מידע תיירותי מבוסס מיקום, קבצי קול ותוכן כתוב הנישאים על גבי ההתקנים הניידים מחליפים את הספר והמפה המסורתיים שמקומם על מדפי חנויות הספרים הולך ומצטמצם ומצד שני מתרחב מאוד בחנויות האפליקציות האינטרנטיות.

יצירת ערך מבוסס מיקום ללקוח  המגמות של התאמה אישית ושימוש בהתקנים ניידים מבוססי מקום מתלכדים לכדי מגמה בה השירות יתחיל טרם הגעת הלקוח וגם לאחר יציאתו , כך לדוגמא אצל סוכני הנסיעות לקוחות עם מכשירי סלולר חכמים יוכלו לאפשר לסוכן לאתר מיקומם ולקבל מידע ותוכן בהתאם לפרופיל שיוגדר לכל לקוח מראש.
התאמה אישית של המוצר והשירות ללקוח הספציפי תיאוריות מקובלות מהעבר הלא רחוק מתחילות להתגבש לכדי מציאות ממשית בה השירות בתחום התיירות מותאם ללקוח המסויים. מובילות במגמה זו הן חברות התעופה הצוברות מידע על הלקוח טרם הגעתו למטוס בכדי לתת לו שירות מותאם עם הגעתו לטיסה. כך גם בתי המלון וסוכני הנסיעות משכללים שירות מותאם אישית שאחד ממאפייניו היא התפתחות "החבילה הדינמאית" שטרם הפכה מרכזית בענף.
ההתקנים הניידים הצמודים ללקוחות המאפשרים מתן שירות מותאם לקוח וכלים בתחום יהיו גורמים מרכזיים בעתיד הקרוב.

ירוק זה הכי אחי האופנה הירוקה הופכת מסיסמאות למעשים. יותר גורמים בתעשיה מיישמים פרקטיקות ידידותיות לסביבה כחלק ממערך השירות ללקוחות. מידת ידידותו של העסק התיירותי לסביבה הופכת לגורם בתהליך קבלת ההחלטה של פלח אמנם שולי מאוד בשלב הזה אך צפוי להתרחב בעתיד.
התוכן הוא המלך התוכן יהפוך לכלי מרכזי ליצירת ערך מוסף ללקוח . כיום רוב המערכות בתיירות מבוססות ומוכוונות הזמנות וניהולן , תחום זה של מערכות הפך לנחלת הכלל ונגיש באופן שווה לספקי התיירות והלקוחות ואינו מהווה יותר כלי ליצירת יתרון. תוכן הוא עניינו המרכזי של הלקוח בכאוס המידע שמקיף את תהליך ההזמנה כיום , התוכן יהפוך למבדל ומפלח בין ספקי תיירות טובים לטובים פחות.
רשתות חברתיות הרשת רוחשת דיונים ויוזמות בתחום, אין לאף אחד ספק כי הרשתות החברתיות יהוו מרכיב חשוב בעתידה של התעשיה. מדריכי "כיצד לעשות זאת נכון" מציפים את הרשת  ויועצים מביני דבר צצים חדשות לבקרים. מנגד דוגמאות של הצלחה או כאלו שמצליחים לייצר מכירות כמעט ואין. השנה הקרובה תתאפיין כנראה בהשקעות גדולות בתחום שלא יניבו את ההכנסות המקוות אולם יהוו את תחילתה של המגמה המשמעותית ביותר שתעבור על הענף בשנים הבאות.

סיכום זמני :
כל המגמות (רשימה חלקית) כולן נמצאות בשלבי התהוות וישנו צורה וכיוון עם חלוף הזמן. יותר משחשוב לעשות הדבר הנכון חשוב להיות קשובים ולבצע צעדים קטנים שונים ולעיתים גם בכיוונים מנוגדים.

5 תגובות

  1. הי יוסי,ניתוח יפה של הטרנדים האחרונים בהתפתחות התיירות אולם אנו שוברים את הראש על מה עלינו לעשות עם כל זה? והאם יש לנו יכולת לעשות משהו לאור זה? ואני מדבר כמשרד נסיעות קטן/בינוני ולא כארגון. כיצד אתה רואה את יכולתנו האמיתית אם בכלל להתמודד בהצלחה מבלי להשקיע מיליונים?

  2. הי עופרתודה על התגובהאין לי ספק שאפשר וצריך לעשות משהו אולם מכוון שאלו מגמות עולמיות אין למשרד הבודד כמעט יכולת התמודדות אמיתית אפקטיבית בניסיון להשתלב בהן.הצעד המתבקש הפשוט הזול והאפקטיבי ביותר הוא שיתופי פעולה. שיתוף הפעולה הין הלקוחות הוא הטרנד המרכזי שנמצא מעל לכל מה שכתבתי.שיתוף פעולה בין נותני השירות לענייננו סוכני הנסיעות יאפשר התמודדות אפקטיבית.דוגמא קטנה אפליקציה לסלולר. בעוד הרשת מוצפת באפליקציות לנוסעים לסוכני הנסיעות אין אפילו אפליקציה אחת להציע ללקותיהם. מתבקש שהסוכנים יחברו כוחות ושכל ויפתחו יחדיו אפליקציה משותפת שתוכל ליתן מענה וכואשמח לשמוע את דעתךיוסי

  3. הי יוסיפוסט מעניין …אני הייתי מוסיף על ההתפתחות המתרחשת בעולם הנסיעות העסקי… סה"כ הפוסט ממוקד בנסיעות הפנאיבעולם הנסיעות העסקי אנו רואים מגמה גוברת של שימוש בכלים טכנולוגים ליעל את רכש הנסיעה. יותר ויותר ארגונים רואים בהוצאה על הנסיעה הוצאה ככול הוצאה ומנסים להכפיף אותה לתהליכי רכש רגלים תוך שימוש בכלים טכנולוגים. נכון להיום מערכות ה ERP הגדולות נכשלות במתן פיתרון ויש יותר ויותר כלים ייעודיים לכך.המערכות הייעודיות corporate booking tools שממובילה Get there מתחילות להתרחב בפתרון שהן נותנות מהזמנות בלבד לניהול הרכש הכולל …גיא כהן סייבר

  4. הי יוסי,תודה על התגובה. אני מקבל את זה ששיתופי פעולה יובילו להצלחה, לראיה אלפא קלאב… צריך למצוא פרטנרים טובים להתחיל בתהליך והיתא יצטרפו בהמשך. אולי ישראליין יכולה לשמש כפלטפורמה לפיתוחים טכנולוגיים לטובת התעשייה.ולגיא שלום,הכלים הטכנולוגיים ללקוח מסחרי יכולים כיום להתאים רק ללקוחות ענק. וגם זה בספק – ראה מקרה אמדוקס שהשקיעו מיליונים מלפני 3 שנים ועד היום זה לא התרומם. עדיין לא מצאו תחליף לכוח האדם המיומן. כנראה שצריך למצוא פתרון שיתופי שיוזיל את העלויות הן ללקוח והן לסוכן הנסיעות. אולי סייבר תוביל משהו "חדשני" לשוק בישראל בשיתוף עם ישראליין שישווק לכלל החברים??

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s