סוגי התיירים ותרומתם הכלכלית לישראל חשובים לא פחות מסך מספרם

DCIM100MEDIADJI_0507.JPG
הכל זה מלמעלה

לא סוד הוא כי בעוד מספרי התיירים בעולם עולים מידי שנה בממוצע של כחמישה אחוז בישראל עלה מספר התיירים הנכנסים בעשור האחרון כולו ב- 1.4% בלבד .

ישראל כהרגלה ובתחומים רבים(לטוב ולרע)היא היוצא מהכלל שאינו מעיד על הכלל.

מכאן החשיבות לבחינת סוגי התיירים ותרומתם הכלכלית למשק בישראל . דוגמא מובהקת למספרי תיירים שתרומתם הכלכלית נמוכה יחסית הם תיירי היום. אלו המגיעים ליממה אחת בה הם תרים את הארץ בחטף ושבים ליעדם העיקרי. בעבר פלח זה היה משמעותי אולם המשברים במצרים ורוסיה צימצם פלח תיירותי זה מאוד .

אמנם כל תייר חשוב אך בחשבון הרווח והפסד יש חשובים יותר וחשובים פחות.

המסקנה המתבקשת היא שיש להשקיע יותר בסוגי התיירים שהוצאתם הממוצעת ליום בישראל גבוהה יותר . עפ״י נתוני משרד התיירות התפלגות ההוצאה הממוצעת לתיירים לפי סוגם היא כדלהלן :

ממוצע הוצאות ליום לתייר מאורגן/ קבוצתי – 237$

ממוצע הוצאות ליום לתייר עצמאי – 170$

ממוצע הוצאות ליו תייר כנסים – 273$

מהנתונים עולה כי ממוצע ההוצאה לתייר ליום בקבוצה גבוה ב-40% ממוצע יחסית לתייר העצמאי. תרומתו של תייר הכנסים והתערוכות עוד גבוהה יותר ועומדת על 60% יותר מהעצמאי. חשוב מכך תיירי הקבוצות מסיירים ברחבי הארץ ותורמים לכלכלה בפריפיות המרוחקות ממרכזי תל אביב וירושלים

כאמור התרומה הכלכלית בפועל (כסף) היא החשובה. מדד תרומה כלכלית לתייר הינו סרגל החשוב ולדעתנו יש להוסיף "מקדם תרומה כלכלית" לספירת התיירים וסוגם המפורסמים מזמן לזמן.

2 תגובות

  1. יופי יוסף , (עכשיו אני מרוצה ! ) ונכון יהיה לקחת את מישפטי הפוסט הקצרים והנכונים מאוד ולעשות מהם מאמר ראוי שימקד את החשיבות הכלכלית התיירות לא במספרי נכנסים אלה בהוצאה לתייר.

  2. אין ספק שבמשך שנים רבות היעדים הוגדרו במונחי כמות התיירים הנכנסת ופחות בראיית התרומה הכלכלית של כל "קבוצה". אכן, יכולת ניתוח של סוגי התיירים על פי תרומתם למשק הישראלי, מאפשרת מיקוד מאמצי הפתוח של המוצר התיירותי הישראלי והשיווק בהתאמה. אני סבור יוסי שישנו סיכוי רב שבעידן הקרוב, אכן זה יהיה הכיוון.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s