סוגי התיירים ותרומתם הכלכלית לישראל חשובים לא פחות מסך מספרם

לא סוד הוא כי בעוד מספרי התיירים בעולם עולים מידי שנה בממוצע של כחמישה אחוז בישראל עלה מספר התיירים הנכנסים בעשור האחרון כולו ב- 1.4% בלבד .

ישראל כהרגלה ובתחומים רבים(לטוב ולרע)היא היוצא מהכלל שאינו מעיד על הכלל.

מכאן החשיבות לבחינת סוגי התיירים ותרומתם הכלכלית למשק בישראל . דוגמא מובהקת למספרי תיירים שתרומתם הכלכלית נמוכה יחסית הם תיירי היום. אלו המגיעים ליממה אחת בה הם תרים את הארץ בחטף ושבים ליעדם העיקרי. בעבר פלח זה היה משמעותי אולם המשברים במצרים ורוסיה צימצם פלח תיירותי זה מאוד .

אמנם כל תייר חשוב אך בחשבון הרווח והפסד יש חשובים יותר וחשובים פחות.

המסקנה המתבקשת היא שיש להשקיע יותר בסוגי התיירים שהוצאתם הממוצעת ליום בישראל גבוהה יותר . עפ״י נתוני משרד התיירות התפלגות ההוצאה הממוצעת לתיירים לפי סוגם היא כדלהלן :

ממוצע הוצאות ליום לתייר מאורגן/ קבוצתי – 237$

ממוצע הוצאות ליום לתייר עצמאי – 170$

ממוצע הוצאות ליו תייר כנסים – 273$

מהנתונים עולה כי ממוצע ההוצאה לתייר ליום בקבוצה גבוה ב-40% ממוצע יחסית לתייר העצמאי. תרומתו של תייר הכנסים והתערוכות עוד גבוהה יותר ועומדת על 60% יותר מהעצמאי. חשוב מכך תיירי הקבוצות מסיירים ברחבי הארץ ותורמים לכלכלה בפריפיות המרוחקות ממרכזי תל אביב וירושלים

כאמור התרומה הכלכלית בפועל (כסף) היא החשובה. מדד תרומה כלכלית לתייר הינו סרגל החשוב ולדעתנו יש להוסיף "מקדם תרומה כלכלית" לספירת התיירים וסוגם המפורסמים מזמן לזמן.

הקטגוריות
על כותב הבלוג

מנכ"ל לשכת מארגני התיירות הנכנסת.

 

Managing Director at ISRAEL TRAVEL AGENTS ASSOCIATION.

Interests: Travel&Technology, Travel Agents, Search Engines, Social Media, Mobile ,Real Time Web, Photography, Nature, Desert

Tel Aviv ISRAEL

טוויטר
Ultimate Twitter Feed
פייסבוק
תגיות
השינויים התכופים וחוסר היציבות בתהליכי קבלת ההחלטות גורמים לחוסר נוחות וכעס מוצדקים. מצד שני, אין סיכוי שההתנהלות הזאת תחלוף בקרוב וכדאי לקבלה כעובדה מוגמרת. 
הצעקה הופכתְ לדרך המרכזית שאנחנו מתקשרים ומעבירים מסרים. אמסלם מבין שאם היה כותב מאמר דעה על מה שהוא חושב על ביתְ המשפט לא היינו מקשיבים (הוא כנראה צודק). אז הוא צועק ומגדף ומקבל את תשומת ליבנו. אמסלם הוא המראה של תשומת ליבנו.
המשבר הוא השגרה הרגילה
משברים במדינת ישראל הם השגרה הרגילה. תקופות רגיעה ושגרה הם היוצאים מהכלל. בכל זאת במדינת ישראל עד היום אין תכניות מוכנות מראש למצבי משבר כלכליים הנובעים ממלחמות, משברים גאופוליטיים או קורונה.