גוגל ממש לא מה שחשבתם

פוסט ידון בהיבטי החיפוש המסחרי בגוגל ויציע נקודת מבט נוספת על התוצאות שמתקבלות
ברור לכל שבכל מה שקשור למידע שאינו מסחרי גוגל עדיין מהווה שער כניסה מופלא לעולם של תכנים.

הרגשת החופש והיכולת לצלול לעומקים אין סופיים של אפשרויות באוקיינוס האינטרנט בכל הקשור למסחר כנראה מטעה.
המציאות כפי שנכפת עלינו על ידי גוגל ומצד שני דפוסי החשיבה והתנהגות שלנו ,
מצמצמים את האוקיינוס הזה מאוד, ממש עד כדי שלולית קטנה 
עניין זה חשוב בעיקר לעניין הבנת עולם המסחר הגלובלי באינטרנט בו הרכישות בהרבה תחומים נעשים אצל כמה גדולים השולטים בעמודי התשובות הראשונים ולא בהכרח היכן שיכול להיות כדאי.  .
 
מקובל להסכים ששער הכניסה לחיפוש ואיתור מידע באינטרנט כיום הוא בעיקר גוגל.
 
אז עד כמה באמת גדול ה"הגוגל"?
הרבה פחות מכפי שנדמה לכולנו .
לדוגמא נקליד חיפוש עבור בתי מלון בלונדון : "london hotels"
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
גוגל מודיע, כהרף עין, שנמצאו 56,900,000 תוצאות.   WOW.
וירטואלית אנו חשים מיד כי אנו מצויים כבר בליבו של אוקיינוס עצום של מידע ואפשרויות , כאשר כל שנותר לנו הוא להפליג בו  ולדוג את התשובות והאפשרויות המתאימות לנו .
 
האמנם ?
נעשה ניסוי קטן.
ברירת המחדל של עמוד החיפוש של גוגל היא עשר (10)תשובות בלבד בכל עמוד , רובו המוחלט של קהל הגולשים מקבל עובדה מצמצמת זו כעובדה שאין לשנותה.
במחשבה שנייה ברור לכל כי לא כל 56,900,000 האפשרויות מוצגות באמת.
אז כמה תוצאות באמת מציגה גוגל ?
הרבה פחות מכפי שחשבתם.
בכדי לענות על שאלה זו ניגש ל"העדפות" בעמוד הבית של גוגל ונשנה את ברירת המחדל מ-10 תשובת בעמוד 
ל-100 תשובות בעמוד ובסיום נבצע שמירה של העדפותינו המעודכנת.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
עתה כאשר בכל עמוד יוצגו 100 תשובות נדפדף לעמוד התוצאות האחרון בכדי לראות כמה תוצאות באמת מציגה גוגל מתוך 56,900,000 שנרשמו בראש עמוד התשובות הראשון.
 
למרבה ההפתעה אנו מוצאים כי ישנם  704 תוצאות בלבד מתוך 56,900,00 כאשר מנוע החיפוש מציין בתחתית העמוד :
"על מנת להציג את התוצאות הרלוונטיות ביותר, הסרנו כניסות דומות מאוד ל- 704 שכבר הוצגו. אם תרצה, תוכל לחזור על החיפוש עם התוצאות שהוסרו"
גם אם נבחר "לחזור על החיפוש עם התוצאות שהוסרו" נמצא כי גוגל מציג 900 תשובות בלבד מתוך ה-56,900,000 תשובות שמוצהרות בראש עמוד התוצאות.
ה-WOW  הראשוני למראה עשרות מיליוני האפשרויות מתחלף ל-wow הרבה יותר קטן ומהורהר.
מסתבר שאווירת עשרות מיליוני האפשרויות  בפועל היא רק כמה מאות בודדות  .
ברי לכל שאם רק לכמה מאות אתרים יש יכולת להיכנס לעמודי התשובת של גוגל בכלל הרי שבשביל להיכנס לזירת מסחר כל שהיא התלות בפירסום באינטרנט היא כמעט מוחלטת אם יש בכוונת היזם להצליח
 
יותר מכך 
מתי בפעם האחרונה דיפדפתם בגוגל לעמוד התוצאות הרביעי או החמישי ?
רוב הגולשים אינם טורחים לעבור את עמוד התוצאות השלישי .
כך יוצא שבפועל, לכל שאילתה  מסחרית בדר"כ יש כ 20-40 תשובות אפקטיביות בלבד דבר המפנה את הזירה בעיקר לשחקנים גדולים מאוד .
 
לסיכום ניתן לומר כך : מתוך 56,900,00 תשובות אפשריות שמצהירה עליהן גוגל (לעניין השאילתה המסויימת שבחנתי כאן), בפועל  מוצגות  כ-700 תוצאות בלבד .
דפוסי הגלישה והחשיבה שלנו יחד עם צימצום מספר התשובות כברירת המחדל של גוגל לכל עמוד (10) יוצרת מצב לפיו לכל שאילתה בממוצע ישנן כ-30 תשובת רלוונטיות בלבד.
 
מה הייתם חושבים לו היה נאמר לכם מראש כי לכל שאילתה מסחרית בגוגל יש  30 תשובות בלבד ?!
 
בפועל זה המצב כאשר בשלב זה אנני מתייחס לפרסומות בראש ובצד עמוד התשובות, אליהן אתייחס בפוסט נפרד. כך יוצא שגם אם בעמוד תוצאות החמישי מישהו מעוניין להציע בית מלון במבצע "חצי חינם"  או אפילו בחינם לגמרי סביר להניח כי לא יצלח בידו למכור כלל.
ובתוך שלושת העמודים הראשונים בהם מחפש רובו של הקהל בלבד ישנם כמה גורמי ענק הנמצאים בכפילויות כך שבעצם אפשרות הבחירה המסחרית שלנו מצומצמת הרבה יותר.
אשמח לכל התייחסות ותובנות כאן באמצעות תגוביות או בעמוד הפייסבוק שלי : facebook.com/fatael 
 
 
 
 
 

7 תגובות

  1. מידע שחשוב שמחפשים ידעו.בנוסף צריך להכיר גם מנועי חיפוש אחרים כמו yahooאו altavista ואחרים כשלחלקם יש התמחויות כמו.scirus ואחרים.אחלה יום ותהיה בקשר,שי

  2. יפה שהעלית את הנושא.אכן כך הדבר. קרה לי הרבה שהמחשבה הזו חלפה במוחי כשחיפשתי תמונות מסוימות ורשום איזה מספר דמיוני של תוצאות אך בפועל זה מסתיים בדף מס' 50 (!…). שלא לדבר על המידע שדוחפים לנו דרך הג'ימייל. אם יש לך, ודאי שמת לב שבכל פעם שאתה כותב מייל בנושא מסוים – מופיעים לך בצד קישורים לאתרים בנושא זה. בקיצור, האח הגדול יודע עלינו הכול 🙂 וכמובן יש קישורים ממומנים שעולים ראשונים. אין מה לעשות – אנחנו פיונים במערכת גדולה. ובכל זאת, בל נשכח שהאינטרנט פתח לנו עולם חדש לגמרי.שיהיה יום נפלאמורנינגסטארhttp://cafe.themarker.com/blog/107772/

  3. יוסי יקירי,לדעתי נקודת ההסתכלות צריכה להיות הפוכה. תפקידו של כל מנוע חיפוש הנו להגיש לך, על מגש של כסף את דף האינטרנט הרלוונטי לחיפוש שלך. אין שום משמעות למיליוני, רבבות, אלפי או מאות תוצאות. כל מה שאתה צריך זה דף אחד מסויים, שעונה אופטימאלית לצרכיך ואולי עוד כמה דפים ספורים, ליתר ביטחון. לכן גם 50 תוצאות הן הרבה יותר מידי מן הדרוש לך. הגולש מבקש פתרון מהיר לצרכיו ולא חומר רקע לעבודת מחקר תיאורטית. השאלה היא האם באמת מנועי החיפוש מסוגלים להביא את הדפים היותר רלוונטיים בכל חיפוש של כל גולש. בינתיים המענה הוא לכל היותר סביר. אבל חשוב לשים לב שיכולות מנועי החיפוש לספק תשובות אופטימאליות הולכות ומשתפרות בקצב ברור.

  4. הי יוסי,בלוג מאוד מקצועי ואני ממליץ לכל העוסקים במלאכת השיווק באינטרנטלקחת הרבה אוויר, להישען לאחור, ולהירגע… כי לאחר שקראתי אותועד סופו אמרתי לעצמי שבעצם אפשר לעשות את זה לבד , ממש לא חייבים ללכת לאלו שהחליטו שזה המקצוע שלהם… מספר שעות של לימוד וחסכתם הרבה מאוד כסףולגופו של פוסט, כל עוד הגוגלמאניה תקבל מאיתנו את כוחה… היא תשלוט בנו !משפט מפחיד כשלעצמו אך זהו המצב וחבל שכנראה גם כאן נאלץ להשתמש שנית במשפטאם אתה לא יכול לנצחו תצטרף אליו !!!באנגלית זה כמובן נשמע יותר טוב… כמו גוגל…שבת שלוםאייל פרימור

  5. חבריםתודה על ההתיחסות הגוגל לא פתח לנו עולם נפלא הוא משתמש באפשרויות שהאינטרנט פתח ועושה את זה טוב יותר מכולם הכוונה בפוסט וגם תיקנתי אותו לאור ההערות שלכם לתחום המסחרייונתן אם יש רק מגש קטן ומצומצם וגם הוא אינו פתוח בפועל אתה הופך ללקוח הלכוד במספר אפשרויות הרבה יותר מצומצםכך יוצא שבתחום התירות לדוגמא רובו המוחלט של המסחר האלקטורני העולמי נעשה אצל מספר מצומצם של עשרות גורמים בלבד שבפועל גם שולטים בגורמי התיירות.מי לדוגמא יעיז לא לפרסם או לתת את העמלה הכי גבוהה לגורמים אילו ?

  6. ok so this is my takeמלונות בלונדון – לא מחפשים בגוגל.מלונות בלונדון מחפשים או באחד אתרי ההזמנות הגדולים ועושים הצלבה עם tripadvisor או רק באמצעות אתר Tripadvisor ואחרי זה דרך אתר המלון.מלונות בלונדון מחפשים גם דרך המפות של גוגל או דרך השרות החדש של ה- Gps בפייסבוק.גוגל, כוחות בעוצמתו וגם שם חולשתו. אני משתמשת בגוגל כ- reference לחיפושים. ברגע שאני מקבלת lead יש 1000 דרכים אחרות למצוא תא מה שאני צריכהה – כלים אחרים **ממוקדים יותר**.כמו כן צריך לזכור את כל נושא ה- Invisible web. עם כל עוצמתו של גולגל – יש אתרים, בדרך כלל אתרים עם מאגרי מידע גדולים שאנשים לא נותנים למנוע החיפוש גישה למאגר שלהם ולכן כל המידע הזה אפילו לא נמצא באינטרנט, אלא יש להגיע לשם לבד.לכן יוסי – כל החיפוש שעשית, כל ההנחה ההתחלתית – היא שגויה בעיני. אני גם לא חושבת שמישהוא ממש מתרגש מהמספרים שמופיעים למעלה. זה passe ל ח ל ו ט י ן. ה- Buzz word היום זה "ממוקד" targeted resultsאין משמעות למספרים, ההיפך כמה שפחות יותר טוב ובאיכות מעולה יותר. לשם כך – לפעמים – לא צריך אפילו את גוגל. בטח לתחום המסחרי.אלה היו 60 שניות……נשיקות

  7. התחלתי לחפש בגוגל כאשר החברה היתה שווה 50 מיליון דולר, אז הייתי מוצא יותר מהיום והתאהבתי והמלצתי על גוגל , והיום למרות היא חברה של 600 מיליארד דולר תוצאות החיפוש עגומות , מגיעים רק לפירסומות.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s